Mala reportaz ze zatmeni

Sledoval jsem zatmeni z Madarska, mestecka BalatonBoglar (nebo tak nejak), leziciho, kde jinde, na Balatonu. Dopravil jsem se tam s cestovni kancelari, na zajezd presne za tim ucelem. Cesta mela (podle medii) byt drasticka, a prechody hranic dlouhe. Coz se nepotvrdilo. Cekaci doby 0 na obou hranicich.

I pocasi melo byt strasne. V Olomouci (misto odjezdu) prselo, v noci behem cesty (utery-streda) se vyjasnilo. Mlecna draha byla videt i z autobusu ! Jen zastavka na odpocivadle (spis uprostred pole) v noci by za to stala. Hvezdy viditelne az uplne k obzoru, nekolik meteoru, nadhera.

Kdyz jsem se probudil druhy den rano (jiz na miste urceni) prselo, nimbostratus kam oko dohledne. Takze vyhlidky na dest trvajici mozna hodinu, mozna mesic. Nastesti slo o hodinu a jiz v 10:00 bylo nadherne, s nemnohymi altocumuly a cumuly.

Nasli jsme (ja a moje odborna asistentka :-) ) prihodne misto a zacali chystat techniku. Sestrojili jsme promitaci zarizeni z meho kapesniho triedru (10x25), ktery jsem pripevnil na fotograficky stativ. Promital jsem obraz slunce na papir, ve vzdalenosti asi 40cm od dalekohledu jsem mel krasny asi 4cm veliky kotoucek. Hned jsme zaregistrovali 4 vyraznejsi slunecni skvrny. Vesele bylo, ze takto ziskany obraz kvalitou vyrazne prevysuje pohled pres filtr (at jiz jakykoliv) a casto se nase zarizeni stalo centrem pozornosti tamnich rekreantu. Taky nas trochu pobavilo neustale nastavovani za sluncem (asi co minutu).

Zhruba v 11:25 zatmeni zacalo. Zpocatku nic zajimaveho. Asi pri 50% fazi jsme si zacinali uvedomovat pokles teploty a zmenu nalady v krajine. Svetlo jako vecer, ale ostre kratke stiny, neco jako pohled pres slunecni bryle. Vyrojily se ruzne musky, komari nastesti zadni. Asi pri 75% fazi jsme si vsimli Venuse. Ale to jste asi videli vsichni .. Zhruba v tuto dobu jsem vytahl fotoaparat (Zenit neco, takova nejjednodussi zrcadlovka, co si umite predstavit) a teleobjektiv (zrcadlovy, nejaky rusky, 500mm, 8clona pevna). Zalozeny jsem mel barevny film FUJICOLOR SUPERIA 400. Zameril jsem fotoaparat, zaostril a od teto chvile (T2-10m) udrzoval zamereny.

Jeste pocasi, behem nizsich fazi nam nekolikrat prebehl prusvitnoucky mracek pres slunce, ale nic, co by jej zakrylo, a vzdy jen na par sekund, asi od faze 50% obloha jako vymetena.

Silenstvi zacina, kdyz se srpek slunce prestane zuzovat, a zacne se ZKRACOVAT. Sejmul jsem filtry z fotoaparatu. Pak to prislo, po zemi bezely ony stiny, asi 50cm siroke pruhy smer sever-jih se riti velikou rychlosti, clovek vidi jen takove mzitky. A pak tma a pohled na oblohu, ktery vam proste zmrazi mozek ! Zacal jsem nacvicenou sekvenci: 500/250/125/60/30/B a pak vterinu, dve, pul, ctrvt, a mene. B-casy jsem musel odhadovat, muj aparat nemumi nic delsiho nez 30tinu. Tento postup doporucoje literatura, ma zachytit vsechny casti korony a chromosfery, a odstrani premysleni. Velice dulezite, mozek si bere dovolenou. Jenom zamerit a cvak. Sem tam pohled okem, ale to mi opravdu nedelalo moc dobre :-) Lide jasaji, tleskaji, piskaji, krici. Chystam se na druhou serii casu, a naraz je konec. Prece jenom jsem trochu jizneji, misto 2 minut mame neco pres jednu. Jeste dve fotky na nejkratsi cas. Zjova. Opet stiny, a rychle prichazi svetlo, zda se nam, ze mnohem rychleji nez odchazelo. Musky mizi s prvnimi paprsky. Rychle spechame k autobusu, protoze nevime, kdy mame odjezt (pruvodce z cestovky byl trochu tajnustkar). Samozrejme zjistime, ze mame 3 hodiny cas (tedy 2, ale nakonec to byly 3).

Ceho jsem si vsiml mimo behem castecneho zatmeni:
Musky, bezici stiny, pokles teply (dost vyrazny, tak 5 stupnu), pokles svetla :-).
Behem totality:
Chromosfera byla videt po celou dobu zatmeni. Podle predpovedi by mela byt viditelna jen chvili po T2 a chvili pred T3. Po celou dobu byl cerny kotouc mesice lemovan rudymi skvrnami. Vsiml jsem si samozrejme i korony, byla nadherna. Take Venuse.
Ceho jsem si nevsiml mimo totalitu:
Vlastne nic avizovaneho. Jen ptaci neutichli. Peli ody na nahly dostatek potravy :-)
Behem totality:
Merkura. To mne zklamalo. Mel byt videt, a jinak okem viditelny neni. Proste tam, kde mel byt, nebyl. Ani nikde jinde.
Hvezd. Proste nebyl cas. Ale pry nebyly videt.
Stinu mesice na mracich a ve vzduchu. Ma se priritit od zapadu a posleze odfrcet na vychod. Kolem nas byly stromy a stejne nebyl cas. Ale nejaky pan to pry videl a bylo to pry uzasne.
Barev obzoru. Opet stromy a malo casu.
Ticha. Lide proste RVALI.

Pro dalsi zatmeni mam tyto rady (jak pro bezne pozorovatele, tak pro fotografy)
Sezente si dalekohled (jakykoliv) na promitani. Vyzkousejte si to driv. Je to mnohem lepsi nez filtry. Neskodi to na oci ani na krk. Vidite tak i slunecni skvrny. Je to proste super.
Sezente si nejake jidlo nebo piti k postupnemu zatmeni, cas vam bude lepe ubihat :-)
Sezente si asistenta/asistentku, popise vam, co jste nevideli.
Sezente si KVALITNI stativ. Ruce se vam budou VELICE trast. Slabsi stativ nemusi byt vubec reseni. Dratena spoust a tak je samozrejmost, ale to asi fotografove vi.
Zaostrete si objektiv jeste s filtrem behem castecneho zatmeni. Za prve na to pak nebude cas a za druhe to na uzkem srpku krasne jde.
Snazte se na to psychicky pripravit (pokud fotite), zbytecne to neprozivejte predem. Rikejte si: je to nuda, jen udelam par fotek a jdu. Jinak opravdu budete stat jako puci a cumet. Malem se mi to stalo.
Nefotte (pokud opravdu nejste fanatik). Obrazky najdete i na Siti, a je to rozhodne nadherny zazitek.
A jeste jedna na zaver: STOJI TO ZA TO !!! Stoji to i za vylet na druhou stranu zemekoule.

U dalsich zatmeni nasheldanou ..


A nyni obrazky !




Nase projekcni zarizeni. Vsimnete si ubytku svetla na druhe fotogtrafii, byla pouzita stejna expozice


Mesickove stiny korun stromu


Totalni zatmeni, kratka expozice (1/500s,1/250s) pro lepsi zachyceni chromosfery


Dlouhe expozice (1s,2s) pro lepsi zachyceni korony


Proste zatmeni :-)


A uz se dere ven ..

A to je vse, pratele. Udelal jsem samozrejme vic fotografii, toto je pouze vyber toho nejlepsiho, diskovy prostor take neni nekonecny.


Zpet na seznam
Autor: Antonin Holik
(antonin.holik@seznam.cz)