Na teto strance muzete videt vysledky neceho, co by mnozi mozna povazovali za silene.
Astronomicke fotografovani pres dalekohled totalne automatickym digitalnim fotoaparatem. Je to silene, ale ne nemozne.
Nejprve o mem fotoaparatu. Je to Olympus Camedia C990Z. Rozliseni max 1600x1200. Opticky zoom 3x, digitalni 2.6x (pozor, i ten ma nekdy sve opodstatneni). Aparat je plne automaticky a samozrejme nema vymene objektivy, nebo tak neco. Zakladni metoda spociva v tom, ze prilozite fotoaparat objektivem k okularu dalekohledu. A svete div se, ono to jde zaostrit a obraz je relativne dobry.
A ted k jednotlivym pozorovanim a k ruznym zkusenostem, kterych jsem nabyl.
24.5.2001 - fotografovani mladeho mesice pres triedr 10x25.
Tomuto pozorovani jsem jiz drive udelal samostatnou stranku. Vsimnete si zejmena obrovske vinetace (ztmaveni okraju zorneho pole). Pri tomto pozorovani jsem objevil metodu foceni autospousti. Touto funkci jsou vybaveny i levnejsi digitaly a zbavite se tim vibraci pri zmacknuti spouste.
Na strance naleznete take fotografii cele aparatury (aneb jak rikal McGyver - bez lepici pasky nevychazim ven).
29.5.2001 - prvni pozorovani s novym dalekohledem.
Prave mi prisel Newton Guan-Sheng Optical. Je to 910mm x 115mm. Okulary 9mm (zvetseni +-100x) a 25mm (zvetseni +-40x).
Vzhledem ke spatne oblacnosti jsem pozoroval (a fotografoval) jenom Mesic.
Fotografie je porizena z ruky, pouzite zvetseni na dalekohledu 40x. Zvetseni se jeste muze kombinovat s optickym zoomem digitalu. Vetsi opticky zoom ale rychle krade svetlost cele soustavy, coz se na druhou stranu da nekdy vyuzit. Na Mesic ale 40x staci (pokud ho tam chcete mit cely). Mesic je taky jediny objekt, kde jeste zabira automaticka volba expozice. Na vse ostatni nastavi fotak nejmensi clonu a pulvterinovou expozici.
Cely disk Mesice 27.8.2001 - dalsi fotograficke pozorovani
Od posledniho pozorovani jsem se naucil dalekohled trochu ovladat a taky seridit. Navic pocasi bylo zcela idealni. Po prechodu studene fronty vzduch snad jako by ani neexistoval.
Fotoaparat stale drzim v ruce. Nejdriv jsem na 40ti nasobne zvetseni fotil Plejady. Toto je nejlepsi fotka asi z 10ti (ostatni jsou rozmazane pohybem ruk pri expozici). Nejslabsi hvezdy maji asi 8mou magnitudu.
Pak se vrham na Saturna. Zvetseni 100x. Poprve v zivote vidim prstence ! Fotografie ovsem zklamaly. S timto zvetsenim uz neni mozne fotoaparat drzet v ruce. Prece ale prikladam nejlepsi snimek. V leve casti je obrazek pocitacove vylepseny (kontrast, gamma korekce), v prave je original. Okem byl videt stin planety na prstencich, zde po nem neni ani pamatky. Naucil jsem se spoustu novych veci. Zejmena prace s expozici. Saturn je dost jasny. Vnutil jsem aparatu nizsi citlivost a pomoci optickeho zoomu jsem zmensil prisun svetla na cip jeste o trochu. Manualni nastaveni by se hodilo, ale takove digitaly jsou bohuzel stale prilis drahe.
29.8.2001 - Saturn podruhe
Po dvou dnech je pocasi opet dobre. Hned zkousim novou metodu na Saturna. Z 9mm okularu nemilosrdne sundavam gumovou ocnici a lepici paskou (elektrikarskou izolackou cernou) ho prilepuji primo na objektiv fotoaparatu. Drzi to perfektne, i kdyz se to omota jen 2x a da se to dobre utahnout. Izolacka jde navic dobre odlepit.
Z digitalu jsem vyndal baterky a jedu pres sitovy zdroj. To aby byl lehci. Celou 'CCD kameru' nasazuji do okularoveho vytahu. Ke slovu opet prichazi foceni s autospousti. Take jsem trochu lepe zotrocil automat. Muzu manualne na digitalu vnutit zaostreni na nekonecno. Kdyz pak zaktivuji samospoust, mam 10 vterin na zaostreni okularovym vytahem a na presnou pointaci. 2 sekundy pred spustenim dam ruce pryc a necham vibrace dalekohledu ustalit. Uz je videt stin planety na prstencich. Pozorovaci podminky jsou ale horsi nez pred dvema dny, atmosfera jiz neni tak klidna. Vysledek se mnohem vic blizi tomu, co je videt okem.
Toho dne jsem se pokousel fotit i Jupitera, ale uz se zatahovalo a nic kloudneho z toho nebylo. 22.10.2001 - Jupiter
Po delsi dobe opet fotografuji. Vlastne cekam na polarni zari, ale diky svetelnemu znecisteni Olomouce mam smulu. Jupiter si tam ale tak krasne sviti, ze mi to neda. Opet prilepuji okular na objektiv digitalu. Zvetseni 200x (9mm + novy 2x Barlow) - mezni zvetseni dalekohledu. Na digitalu si nastavuji maximalni digitalni zoom. Zadne informace neprida, ale na displeji je objekt vetsi a muzu tak lepe ostrit. Atmosfera je opet mimoradne prizniva. Na fotce je uz obraz zhruba stejny, jako okem. Vypada sice vic rozmazane, ale detaily lze rozlisit stejne jako okem. Rozhodne je videt znacny pokrok od prvnich pokusu. Jo, a taky definitivne potrebuji pointacni motorek. Na tohle zvetseni mi prejede objekt zorne pole za 4 vteriny. A samospoust ceka 10 !